Kieliszki.NET
دانلود جدید ترین فیلمها و سریالهای روز دنیا در سایت 98Movies. اگر در جستجوی یک سایت عالی برای دانلود فیلم هستید به این آدرس مراجعه کنید. این سایت همچنین آرشیو کاملی از فیلمهای دوبله به فارسی دارد. بنابراین برای دانلود فیلم دوبله فارسی بدون سانسور نیز می توانید به این سایت مراجعه کنید. در این سایت امکان پخش آنلاین فیلم و سریال همراه با زیرنویس و فیلمهای دوبله شده به صورت دوزبانه فراهم شده است. بنابراین برای اولین بار در ایران شما می توانید فیلمهای دوبله شده را در تلویزیونهای هوشمند خود به صورت دوزبانه و آنلاین مشاهده نمایید.

Jaki kieliszek do czerwonego wina

kieliszki do czerwonego wina

Wielkość (pojemność) dobieranego kieliszka zależy przede wszystkim od tego czy wino pijemy do posiłku, czy ma to być symboliczna lampka na deser, czy też zamierzamy dłużej posiedzieć przy kieliszku z winem.
W dwóch pierwszych przypadkach stosuje się raczej naczynia o mniejszej pojemności, natomiast jak chcemy dłużej posiedzieć i delektować się winem to zdecydowanie powinniśmy użyć kielicha o dużej pojemności.

Zasadniczo do czerwonego wina poleca się raczej duże kieliszki o szerokiej czaszy. Chodzi o to by wino na jak najszerszej powierzchni stykało się z powietrzem. Dzięki temu wino zaczyna 'oddychać', co uwydatnia jego bukiet, uwalnia aromat i poprawia smak.

Można wyróżnić wiele rodzajów kieliszków do czerwonego wina. W zasadzie można powiedzić, że każdy szczep winogron ma (lub mógłby mieć ) dedykowany kieliszek.
Jednak główny podział to kieliszki do Bordeaux i do Burgunda.
Podstawą podziału są regiony winiarskie we Francji - Burgundia i Bordeaux.

  • Kieliszek do Bordeaux ma kształt klasycznego kieliszka do czerwonego wina. Czasza jest wysoka, szersza na dole i zwężająca się ku górze.
  • Burgundery mają niższą, płytszą czaszę i są szersze.

Jeśli chodzi o konstrukcję kieliszka to:

  • powinien być przeźroczysty by podkreslać kolor wina
  • powinien mieć długą nóżkę - by móc 'zakręcić' kieliszkiem (w celu wydobycia aromatu) oraz by tak złapać dłonią by niepotrzebnie nie dotykać kielicha i nie ogrzewać wina
  • najlepiej jak jest z cienkiego szkła by w razie potrzeby (gdy wino jest za zimne) móc ogrzać kielich ciepłem dłoni.
Reasumując najlepsze do degustacji wydają się być kieliszki do wina z cienkiego szkła kryształowego na długiej nóżce.
Szkło kryształowe jest bardzo przeźoroczyste i ładnie podkreśli kolor wina.

Należy również pamiętać, że wino powinno się nalewać do około 1/3 kieliszka. Wtedy można co jakiś czas 'zakręcić' kieliszkiem, co powoduje gwałtowne uwolnienie aromatu i można delektować się pełnym bukietem.


Różne kieliszki do czerwonego wina


Kieliszki.NET © 2011