Kieliszki.NET
دانلود جدید ترین فیلمها و سریالهای روز دنیا در سایت 98Movies. اگر در جستجوی یک سایت عالی برای دانلود فیلم هستید به این آدرس مراجعه کنید. این سایت همچنین آرشیو کاملی از فیلمهای دوبله به فارسی دارد. بنابراین برای دانلود فیلم دوبله فارسی بدون سانسور نیز می توانید به این سایت مراجعه کنید. در این سایت امکان پخش آنلاین فیلم و سریال همراه با زیرنویس و فیلمهای دوبله شده به صورت دوزبانه فراهم شده است. بنابراین برای اولین بار در ایران شما می توانید فیلمهای دوبله شده را در تلویزیونهای هوشمند خود به صورت دوزبانه و آنلاین مشاهده نمایید.

Do czego służy dekanter

karafka dekanter

Jest to naczynie wykonane ze szkła, które w swym kształcie jest bardzo podobne do karafki. Różni się od karafki tym, że ma szeroki, w kształcie dysku spód.

Dekantery mogą przyjmować różne wariacje kształtu. Od zwykłych, typowych po wymyślne i artystyczne. Często zdaża się, że szyjka jest wykrzywiona lub ukośnie spiłowana u góry. Najciekawsze kształty przyjmują dekantery ręcznie wykonane. Ich ostateczny wygląd zależy od fantazji i zmysłu artystycznego szklarza.

 

Dekanter pełni zupełnie inną rolę niż karafka - dedykowany jest do wina i ma do spełnienia 2 główne zadania.

Dekantacja wina

Określenie dekantacja pochodzi z dziedziny chemii i oznacza zlewanie cieczy znad osadu.
Chodzi o to, żę w przypadku niektórych win (przeważnie starych) wytrąca się osad. Żeby ten osad nie wlewał się do kieliszka stosuje się dekantację.
W tym celu najpierw należy butelkę z takim winem pozostawić by się odstała, następnie należy ją ostrożnie otworzyć i pomału przelać zawartość (uważając na osad) do dekantera. Wino w naczyniu rozlewa się na bardzo szerokiej powierzchni, dzięki temu osad powinien szybciej osiąść na dnie. W międzyczasie wino się napowietrzy i odpowiednio uwypukli się jego bukiet. Teraz już można ostrożnie nalewać - najlepiej do odpowiednio dobranych kieliszków do czerwonego wina.

Napowietrzenie wina

Często się zdarza, że wino w celu wydobycia jego prawdziwego bukietu potrzebuje odpowiedniego napowietrzenia. Dotyczy to głównie win, które po przechowywaniu w butelce mają bardzo intensywny (aż za bardzo) bukiet. Żeby stonować aromaty i równocześnie doprowadzić do ich odpowiedniego wymieszania, wino najlepiej przelać na jakiś czas do dekantera. Ponieważ dolna część naczynia jest bardzo szeroka, powoduje to, że wino rozlewa sie na dużej powierzchni i dzięki temu zwiększa się jego kontakt z powietrzem.

Film prezentuje bardzo wykwintny dekanter


Kieliszki.NET © 2011